Словенија повторно ќе ја отвори амбасадата во Киев

Јанез Јанша. Фото: Кабинет на премиерот

„Словенија наскоро ќе ги испрати своите дипломати назад во Киев. Тие ќе бидат волонтери. Ние работиме да ја натераме ЕУ да го направи истото. На Украина ѝ треба директна дипломатска поддршка“, напиша во неделата словенечкиот премиер Јанез Јанша на Твитер.

Откако Русија ја нападна земјата на 24 февруари, амбасадорот на Словенија во Киев, Томаж Менцин, го напушти главниот град на Украина и амбасадата оттогаш е празна.

Минатата недела, за националната радио-телевизија на Словенија, Јанша изјави дека кога повеќето од важните амбасадори ја напуштиле Украина, Украинците се чувствувале напуштено.

Тој додаде дека враќањето на дипломатските претставници на Европската Унија е првиот предлог  што дојде откако тројца европски лидери, вклучително и Јанша, го посетија Киев минатата недела за да се сретнат со украинскиот претседател Володимир Зеленски и да изразат поддршка за борбата на Украина.

Заедно со Јанша, во делумно опкружениот град отпатуваа и полскиот премиер Матеуш Моравјецки и Петр Фиала од Чешка.

За време на интервјуто, Јанша призна дека враќањето на дипломатите во Украина не е без физички ризици, поради што ќе бидат потребни волонтери.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...