Снег во Загреб и делови на Хрватска и Словенија

Владата на Црна Гора на вчерашната седница донесе одлука да издвои два милиона евра за спроведување на одлуката за давање привремена заштита на лица од Украина.

Донесена е одлуката за формирање координативно тело за надзор над спроведувањето на одлуката за давање привремена заштита на лица од Украина.

Во одлуката се дефинира дека координативното тело ги следи и координира активностите и мерките што ги преземаат надлежните органи и институции во насока на спроведување на одлуката, односно остварување на правото на лица од Украина на сместување, здравствена заштита, основно и средно образование, информирање за правата и обврски, работа, спојување семејства, документи и право на барање за меѓународна заштита, како и соработува со меѓународните организации што се занимаваат со правата на бегалците и мигрантите и Црвениот крст на Црна Гора.

„Во оваа насока, Владата одобри пренасочување средства од единицата за трошење – Министерството за финансии и социјала во единицата за трошење – МВР во износ од 2.000.000 евра за спроведување на одлуката за давање привремена заштита на лица од Украина“, соопштија од Владата.

Според ОН, повеќе од десет милиони луѓе ја напуштиле Украина од почетокот на руската агресија.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...