PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Снежната криза не ја урна владата на Мицотакис

Jan 31, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Грчката конзервативна влада предводена од премиерот Киријакос Мицотакис го преживеа гласањето на доверба свикано во неделата за да се реши хаосот предизвикан од снежното невреме.

По тридневна дебата, 156 од 300 пратеници го поддржаа Микотакис, објави претседателството на парламентот.

Гласањето го побара Алексис Ципрас, лидер на екстремно левичарската партија СИРИЗА. Дискусијата се фокусираше на обилните снежни врнежи што го зафатија главниот град Атина на 24 јануари и следните три дена.

– Иако метеоролозите предвидуваа снежни врнежи, владата не успеа да ги заштити луѓето – тврди Ципрас.

За време на снежните врнежи, на повеќе места имаше прекини на електрична енергија, а илјадници луѓе останаа заробени во своите автомобили на автопатите и другите главни патишта.

Мицотакис се извини и вети дека подобро ќе ја организира цивилната заштита во иднина, а за време на дебатата го обвини Ципрас за популизам.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ