Снежната криза не ја урна владата на Мицотакис


Грчката конзервативна влада предводена од премиерот Киријакос Мицотакис го преживеа гласањето на доверба свикано во неделата за да се реши хаосот предизвикан од снежното невреме.

По тридневна дебата, 156 од 300 пратеници го поддржаа Микотакис, објави претседателството на парламентот.

Гласањето го побара Алексис Ципрас, лидер на екстремно левичарската партија СИРИЗА. Дискусијата се фокусираше на обилните снежни врнежи што го зафатија главниот град Атина на 24 јануари и следните три дена.

– Иако метеоролозите предвидуваа снежни врнежи, владата не успеа да ги заштити луѓето – тврди Ципрас.

За време на снежните врнежи, на повеќе места имаше прекини на електрична енергија, а илјадници луѓе останаа заробени во своите автомобили на автопатите и другите главни патишта.

Мицотакис се извини и вети дека подобро ќе ја организира цивилната заштита во иднина, а за време на дебатата го обвини Ципрас за популизам.

ТОП ВЕСТИ

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...

(ВИДЕО) Запалено градското собрание во градот Бордо на синоќешните протести во Франција

Според извештаите на француското МВР, на вчерашните протести ширум земјата излегле над еден милион луѓе, а поради немирите низ целата земја биле уапсени 80...

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: Огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината за пожарот засега не е...

24 години од бомбардирањето на НАТО врз Југославија

На 24 март 1999 г. НАТО без одлука на Советот за Безбедност на ОН, започна терористички напад врз СР Југославија. Најмладата жртва на агресијата...

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...