Собранието ќе ја одржи 71-та седница

Во Собранието денеска треба да се одржи 71-та седница на чиј дневен ред има 47 точки, од кои досега се разгледани две, меѓу кои и Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за трговија, по скратена постапка, поднесен од пратеници од владејачкото мнозинство, за кој единствено останува пратениците да се произнесат дали го прифаќаат или не.

Во рамките на седницата треба да се разгледаат и интерпелацијата за работата на претседателката на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, Соња Мираковска од НСДП, поднесена од пратениците од опозицијата, информацијата за пописот на населението, домаќинствата и становите од 2021 година и неколку годишни извештаи за работата на институциите во 2021 година и предлози за одобрување на финансиски планови за институциите за 2022 година.

Покрај тоа, на дневен ред се и повеќе одлуки за испраќање на припадници на Армијата во меѓународни мисии, како и повеќе предлог законски решенија во прво и второ читање и по скратена постапка меѓу кои и Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за пензиското и инвалидското осигурување по скратена постапка. Има и повеќе барања за давање автентично толкување на членови од закони.

ТОП ВЕСТИ

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...

ВИДЕО: Маж загина набоден од бик на традиционалниот фестивал во Валенсија

Еден човек им подлегнал на повредите откако бил набоден од бик за време на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите. Жртвата, која не е именувана,...