Сомнение за хепатитис од непознато потекло кај дете во Србија


Во Србија се истражува еден случај кај дете за кое постои сомневање дека има акутен хепатитис од непознато потекло, односно заболување на црниот дроб најверојатно предизвикано од аденовирус, кој бил дијагностициран кај деца од предучилишна и училишна возраст во повеќе од 20 земји, пренесува „Телеграф“.

Како што пишува „Телеграф“, постои сомневање дека од ова заболување на црниот дроб било заразено дете кое било сместено во белградска болница. Лекарите во моментов вршат преглед за да утврдат дали навистина се работи за аденовирус кој најпрво се појавил во ОК, каде што е најзастапен, потоа во Ирска, САД, Израел, Холандија, Шпанија, Данска, Италија, Норвешка, Франција, Белгија, Романија, Јапонија и Канада.

Професорот д-р Драган Делиќ, гастроентерохепатолог, минатата недела за „Телеграф“ изјавил дека станува збор за акутно ново оштетување на црниот дроб, акутен хепатитис од непозната етиологија или непозната причина.

Зад оваа болест од непозната причина, како што објаснува професорот, најверојатно се крие инфективен агенс, а првите резултати укажуваат дека се работи за аденовирус од серотип 41.

Тој вели дека нема причина за паника, туку треба да се применуваат превентивни мерки – лична и колективна хигиена.

– Аденовирусот се пренесува со капки и контакт. Многу ретко е во текот на летото, на пример во базени, во вода, но првенствено се пренесува со капки. Тоа е болест, пред сè, на детска возраст, на помала возраст. Се манифестира со фарингоконјуктивална треска – воспаление на фаринксот и конјуктивата, односно конјунктивата е воспалена – вели проф. Делика, пренесува „Телеграф“.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...