Сончево и многу топло време, температури над 40 степени

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Температурите во некои делови од земјата ќе се искачат над 40 степени. УВ зрачењето е 9. Минималната температура ќе се движи од 13 до 21 степен. Максималната температура се движи од 30 до 41 степен во јужните делови од земјата.

Во Скопје сончево и многу топло време со температури од 18 до 39 степени.

Времето утре ќе биде исто така сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец.

Во наредните три дена се очекува температурите да се искачат до 41 степен.

На сила остануваат препораките од владата за ослободување од работа на бремените жени и повозрасните лица, да не се работи на отворено во текот на топлотниот бран и да не се излегува без потреба во временскиот период од 10 до 17 часот.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...