Сонг: Не знам ниту еден српски фудбалер

Претседателот на Кошаркарскиот сојуз на Италија, Џани Петручи, потврдил дека неговата репрезентација нема да игра против Русија, во квалификациите за Светското првенство.

Русија, поради нападот врз Украина е суспендирана од страна на ФИБА. Конечната одлука ФИБА ќе ја донесе во јуни.

Русија, во јули, треба да игра на гостински терен во Италија и Исланд. Во февруари, Русите не го одиграа натпреварот против Холандија.

„Навистина сум разочаран, не помислував тека ова ќе оди толку далеку. Војната е во тек, што уште треба да се случи? Дали можеби планираат потенцијален натпревар Русија-Украина во втората фаза? Не гледам што може да се смени до јуни. Јасно е дека спортистите немаат никаква одговорност по ова прашање“, рекол Петручи.

На табелата во оваа група Русија води со три победи, од исто толку натпревари, Италија и Исланд имаат по две победи и порази, додека Холандија е без триумф.

Во втората фаза, трите најдобри репрезентации од групата во која се Русија и Италија ќе вкрстат со Г-групата во која се Шпанија, Украина, Грузија и Македонија.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...