Соседите ги укинуваат рестриктивните мерки, во Македонија се чека одлука на Владата

Додека во соседството се укинуваат рестриктивните мерки против Ковид-19, се уште се чека зеленото светло од Владата за препораката од Комисијата за заразни болести.

Комисијата за заразни болести пред една недела препорача укинување на сите рестриктивни мерки за Ковид-19, освен задолжително носење маска во здравствените установи, аптеките, јавниот превоз и во домовите за стари лица.

Оваа препорака се очекува да се прифати на следниот состанок на Кризниот штаб, иако предлогот се уште не поминал таму. Од Владата за ТВ Сител не можат да потврдат дали тоа ќе помине на утрешната редовна владина седница.

Во сите земји од соседството се укинати сите рестриктивни мерки и условите за минување на границата, освен во Грција каде што се уште се бараат заштитни маски во затворен простор.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...