Советникот на Бајден за наука поднесе оставка

Главниот советник за наука на американскиот претседател Џозеф Бајден, Ерик Ландер, поднесе оставка по извештаите за вознемирување на подредени лица.

Оставката следуваше и покрај првичното инсистирање на Белата куќа, Ландер да остане на својата позиција и да примени корективни мерки во обид да обезбеди подобра работна средина во американската Канцеларија за наука и технологија, пренесува порталот „Политико“.

–За мене беше голема чест да служам како ваш советник за наука и да работам со моите исклучително талентирани колеги во Канцеларијата за наука и технологија (OSTP), напиша Ландер во писмото со оставка до претседателот.

Тој додаде дека неговата оставка ќе стапи во сила најдоцна до 18 февруари за да се овозможи правилен трансфер.

– Погоден сум од болката што им ја нанесов на моите поранешни и сегашни колеги со начинот на кој зборував со нив, додава тој во писмото.

ТОП ВЕСТИ

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...

Најневеројатен шверц на луѓе, на српските цариници не им се верувало дека е можно

Неверојатна сцена синоќа доживеале цариниците во Градина. Имено тие ја отвориле хаубата на еден автомобил и внатре виделе жена скриена меѓу моторот и ладилникот...

Почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот ноќеска во два часот ќе покажуваат три часот. Со промената на сметањето на времето почнува летното сметање на времето и ќе...

Груби: Не сметам, знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени 

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавите шшто доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ дека на власта и недостигаат 10 пратеници за усвојување на уставните измени,...

Ал Пачино на романтична вечера со 54 години помладата партнерка (ФОТО)

Холивудскиот актер Ал Пачино ужива во љубовта со пет децении помладата партнерка. Ал Пачино е снимен за време на романтичен состанок со неговата 54...