СПАСОВСКИ: ЗАЕДНИШТВОТО Е НАШАТА СИЛА ЗА ДВИЖЕЊЕ НАПРЕД

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска на сите граѓани од исламска вероисповест им го честитам празникот Курбан Бајрам.

-Почитувани граѓани од исламска вероисповед, Ви упатувам вам и на вашите семејства срдечни честитки по повод големиот празник Курбан Бајрам, со желби за добро здравје и благосостојба. Курбан Бајрам пред се е празник на вредностите на заедништво – меѓусебна почит и разбирање, хуманост, солидарност. Надминувањето на страстите претставува врвна покорност на верникот кон Бога, а духот на трпението е водич низ сомнежите кои се јавуваат во срцата, напиша Спасовски во честитката објавена на неговиот фејсбук профил.

Спасовски нагласува дека заедништвото е нашата сила за движење напред.

-Бидете уверени, времето на неизвесност е зад нас, имајќи ја на ум нашата заедничка определба за соживот – сите ние заеднички придонесуваме кон развој на нашиот концепт „Едно општество за сите“, со еднакви можности за сите и со достојна почит кон културните, верските и етничките разлики, кои го претставуваат нашето богатство. Заедништвото – тоа е нашата сила за движење напред, пишува Спасовски.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...