PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Србија ги укина скоро сите мерки за заштита од ковид19

Mar 11, 2022
Српскиот Кризени штаб за борба против коронавирусот донесе одлука за укинување на ковид-пропусниците од сабота, соопшти министерката за труд и социјлани прашања Дарија Кисиќ Тепавчевиќ, јави дописникот на МИА од Белград.

Ковид-пропусниците беа воведени на 23 октомври минатата година и прво важеа по 22 часот, но со зголемувањето на бројот на новозаразени, нивната важност беше продолжена, па се применуваа од 20 часот.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Кисиќ Тепавчевиќ изјави дека делта сојот на коронавирусот „повеќе не е регистриран во Србија“, а во моментот кога била донесена одлуката за воведување на ковид-пропусниците тој бил доминантен и пропусниците биле ефективни за негово сузбивање.

Како што кажа Кисиќ Тепавчевиќ, се задржува препораката за носење маски во затворени простории, а се укинува ограничувањето на бројот на луѓе во затворени простории.

Кога станува збор за изолација на пациентите, таа се уште е во сила бидејќи тоа е основната антиепидемиска мерка, која опфаќа изолација од седум дена, доколку е потребно и подолго – изјави таа за медиумите по седницата на Кризниот штаб.

Се препорачуваат дополнителни, четврта бустер дози на вакцината за оние над 18 години, пет месеци по првата бустер доза, а прифатена е препораката за воведување на бустер доза за вакцинација на деца од 12-18 години, најмалку пет месеци по примањето на втората доза, кажа Кисиќ Тепавчевиќ, додавајќи дека е укинат и карантинот за лицата кои биле во контакт со заразени лица.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ