Србија го ограничи извозот на брашно, масло за јадење и пченица

Актуелниот претседател на Словенија, Борут Пахор, е заинтересиран да ја преземе функцијата специјален претставник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, по истекот на неговиот мандат, пишува весникот „Дело“.

Се наведува дека по истекот на неговиот мандат, Пахор има намера да ја заземе позицијата на специјален претставник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, пренесува „Косово онлајн“.

На прашање на „Дело“, од кабинетот на Пахор рекле дека по истекот на неговиот мандат тој ќе биде поранешен претседател.

„Тој не се занимава со прашањето што ќе прави за една година, бидејќи ќе има доволно време за тоа. Сега е целосно посветен на своите задачи кои ќе ги извршува до 22 декември“, изјавиле од кабинетот на Пахор.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...