Србија со посебен режим за контрола на хрватски функционери

Српските власти од денеска воведоа посебен режим на контрола за сите хрватски функционери, откако таа земја ја забрани приватната посета на српскиот претседател Александар Вучиќ на места на усташки злосторства од Втората светска војна.

„Од денеска сите функционери на хрватската држава, сите носители на службени или дипломатски пасоши ќе мора посебно да ја објават и оправдаат својата посета или минување низ Србија и ќе бидат ставени под посебен контролен режим“, најави во денесла српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин.

Шефот на хрватската дипломатија Гордан Грлиќ Радман објасни дека хрватските власти преку неофицијални канали дознале дека претседателот Вучиќ има намера да ги посети Јасеновац и Пакрац и дека потоа ѝ ја предале нотата на Србија.

„Потсетуваме дека секоја посета на странски претставници, времето, поводот и планот на посетата треба да бидат дел од договорот меѓу двете страни. Хрватска не е информирана, тоа е неприфатливо за Хрватска и сметаме дека е лошо, намерно. Мислиме дека ова не е искрено, дека не покажува почит“, рече Грлиќ Радман.

Шефот на хрватската дипломатија оцени дека „не може да се каже дека приватна посета е посета на Јасеновац, Пакрац и којзнае каде на друго место“.

Истовремено, министерот за надворешни работи на Србија, Никола Селаковиќ изјави дека намерата на претседателот Вучиќ била да положи цвеќе и да запали свеќа.

Министерството за надворешни работи ја извести Хрватска дека Вучиќ е заинтересиран за официјална посета на Јасеновац во секое време до 17 септември 2022 година, рече Селаковиќ на прес-конференција во Белград

Министерството за надворешни работи на Србија упати протестна нота во која напиша дека е „шокирано што на претседателот на Србија му е забрането да доаѓа во Јасеновац, местото на страдање на стотици невини жртви на српски, еврејски, ромски и други националности“.

Во нотата се наведува дека тоа е „незаконска и антиевропска и антицивилизациска одлука на Министерството за надворешни и европски работи на Република Хрватска и грубо кршење на принципот на слобода на движење“.

Српските власти се обидоа да ја достават оваа протестна нота до хрватската амбасада во Белград, која претставникот на таа амбасада одби да ја прими, изјави министерот за надворешни работи на Србија.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...