Србија тајно се снабди со современ кинески ракетен систем „пред носот“ на НАТО?


Фото: Принт-скрин

Србија прими испорака на софистицираниот кинески противавионски систем во текот на изминатиов викенд, наспроти загриженоста на Западот за вооружувањето на Балканот за време на војната во Украина, што би можела да го загрози кревкиот мир на Балканот, тврди „Асошиејтед прес“, а пренесоа и кинеските медиуми.

Медиумите и воените експерти вчера истакаа дека шест кинески транспортни авиони слетале во Белград во саботата, наводно пренесувајќи „Ејч Кју-22“ (HQ-22) ракетни системи земја – воздух за српската армија.

Според неофицијални информации, кинеските авиони со воени обележја биле забележани на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград, а српското министерство за одбрана не одговорило на барањата за коментар на „Асошиејтед прес“.

Испораката на оружје преку територијата на најмалку две членки на НАТО – Турција и Бугарија, од страна на експертите се смета за демонстрација на глобалното влијание на Кина.

Српскиот претседател Александар Вучиќ претходно се пожали дека членките на НАТО меѓу соседите на Србија одбиваат да дозволат летови за испорака на ракетниот систем преку нивните територии поради тензиите околу војната во Украина.

– Појавата на кинеските авиони предизвика внимание бидејќи летаа во група. Самото присуство на авионите во Европа е новост – пишува онлајн магазинот „Ворзоун“.

Вучиќ завчера најави и дека неделава ќе биде претставено најмоќното оружје што Србија го имала досега.

Вучиќ најави претставување на најмоќното оружје со кое располага Србија

Испораката на ракетниот систем беше договорена во 2019 година, а американските власти во 2020 година го предупредија Белград против купувањето на „Ејч Кју 22“ противавионските системи, чија извозна верзија е позната како „ФК-3“. Тие истакнаа дека Србија мора да има воена опрема во согласност со западните стандарди, ако навистина сака да се приклучи на ЕУ и другите западни алијанси.

Кинескиот ракетен систем е споредувам со американскиот „Патриот“ и со рускиот „С-300“ ракетни системи земја – воздух, иако има пократок дострел од посовремените системи „С-300“.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...