Срби уапсени во Германија – организирале грабеж

Хрватскиот министер за надворешни работи, Гордан Грлиќ Радман, во средата во Брисел најави дека Хрватска ќе протера некои руски дипломати, како што веќе направија многу членки на ЕУ и НАТО.

„Ќе го направиме тоа од солидарност и како реакција на она што се случува, на овие ужасни сцени од Буча и другите украински региони“, рече Грлиќ Радман доаѓајќи на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО.

Тој посочи дека тоа силно потсетува на трагичните настани од пред повеќе од 30 години во Вуковар.

Голем број земји членки на НАТО и ЕУ одлучија да протераат некои руски дипломати по извештаите за откривање масовни гробници и убиства на цивили во украинскиот град Буча по повлекувањето на руските војници.

Министрите за надворешни работи на 30-те земји членки на НАТО ќе разговараат за дополнителна помош за Украина. Тие ќе разговараат за распоредување противтенковско оружје, противвоздушни системи, сајбер-помош, опрема за заштита од хемиски и биолошки закани.

В четврток ќе им се придружи и украинскиот министер за надворешни работи, Дмитриј Кулеба, кој ќе ги информира за најновите случувања, вклучително и преговорите меѓу Киев и Москва.

На состанокот ќе присуствуваат и Финска, Шведска, Грузија и Европската унија, како и партнери од азиско-пацифичкиот регион Австралија, Јапонија, Нов Зеланд и Јужна Кореја.

На состанокот ќе се разговара и за новиот стратешки концепт, кој треба да биде усвоен на самитот на алијансата во Мадрид кон крајот на јуни.

„Подготвуваме нов стратешки концепт за да може алијансата да одговори на сите форми на закани, да биде поефективна и што посилна“, рече Грлиќ Радман.

Тој додаде дека документот ја опфаќа и политиката на проширување т.н. политика на отворени врати нагласувајќи дека Хрватска е посветена на приемот на земјите од Западен Балкан во НАТО.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...