СРЕДБА НА ПАРТИСКИТЕ РАБОТНИ ГРУПИ ЗА ЕВРОПСКИОТ ПРЕДЛОГ

Работни групи на политичките партии ќе го разгледуваат последниот француски предлог чие евентуално прифаќање би значело тргање на бугарското вето за почеток на преговори на земјата со Европската унија. Првата средба на работната група ќе се одржи денеска во Клубот на пратениците, и според информациите од претставниците на партиите, ќе биде од затворен карактер.

Во состав на оваа група, како што потврдуваат од политичките партии за МИА, се вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ и координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески, пратениците Антонио Милошоски и Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ, координаторот на пратеничката група на ДУИ Арбер Адеми, Елми Азири од Алијанса на Албанците и пратеникот Павле Трајанов, како претставник на ЛДП, ДОМ и ДС.

Се очекува на средбата партиските претставници да ги изнесат своите ставови и забелешки за предлогот, што веќе се познати во јавноста.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски соопшти дека тие не го прифаќаат овој предлог и ги изнесе официјално нивните забелешки по средбата со премиерот Димитар Ковачевски. Ставови за неприфаќање на предлогот изнесоа и ЛДП, ДОМ и ДС.

Државниот врв предводен од престедателот на државата Стево Пендаровски, премиерот Ковачевски, претседателот на Собранието Талат Џафери, Владата како и други јавни личности сметаат дека предлогот е добар и треба да се прифати, дека се запазени нашите црвени линии. На прифаќање на предлогот повика и претедателот на Европскиот совет Шарл Мишел кој вчера беше во еднодневна посета на Македонија.

ТОП ВЕСТИ

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...

ВИДЕО: Маж загина набоден од бик на традиционалниот фестивал во Валенсија

Еден човек им подлегнал на повредите откако бил набоден од бик за време на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите. Жртвата, која не е именувана,...