ССМ со апел до пратениците: Не ја користете расправата за ребалансот за дополнително да ги уназадувате работничките права


Гласајте го амандманот на ССМ за усогласување на платите за 2806 денари во јавен сектор предложен од ВМРО – ДПМНЕ и не ја користете расправата за ребалансот за дополнително да ги уназадувате работничките права преку укинување на недела неработен ден во туристичките места ( а тоа значи насекаде), апелираат од ССМ до пратениците на власта.

-Амандманот треба да биде изгласан ден побрзо од сите пратеници и власт и опозиција, пред дополнителното зголемување на цените на електричната енергија, нафтените деривати и новите ценовни шокови.На комисиската расправа пратениците времето да го трошат за утврдување на ставките преку кои сите работници од јавен сектор ќе го добијат усогласувањето на платите со порастот на минималната плата од 2806 денари, а во спротивно ќе имаат удел за штрајкот на 22.06.2022 година, велат од ССМ.Source link

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...