Стигна казната од УЕФА за Фенербахче поради скандалозното скандирање на навивачите


Eвропската куќа на фудбалот го казни Фенербахче со 50.000 евра за скандирањето на навивачите на овој клуб против Динамо Киев.

Навивачите на Фенер против Динамо во второто коло од квалификациите за ЛШ скандираа „Путин Путин“ како провокација за украинските фудбалери.

Освен паричната казна Фенербахче ќе мора да го намали и капациетот за следниот натпреват во УЕФА натпреварувањата за 5.000 места.

Ќе потсетиме од неодамна играч на Фенербахче стана македонскиот репрезентативец Езгјан Алиоски.

Коментари

ТОП ВЕСТИ

Бајден: Федерална помош за државата Мисисипи по торнадото

Американскиот претседател Џо Бајден одобри федерална помош за поддршка на државата Мисисипи откако беше погодена од торнадо во кое загинаа 26 луѓе, соопшти денеска...

Австрискиот претседател Ван Дер Белен и претставници на 30 компании во вторник во Македонија

Во вторник го дочекуваме австрискиот претседател Александар Ван Дер Белен како дел од западнобалканската политичко економска турнеја. Во делегацијата со Ван Дер Белен ќе...

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...