Столтенберг: НАТО сака драстично да го зголеми бројот на војници за брз одговор

НАТО работи на планови за зголемување на бројот на војници за своите сили за брз одговор на повеќе од 300.000, изјави денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг.

Деталите за тоа како воената алијанса сака да ги зајакне таканаречените сили за одговор на НАТО (NRF), кои во моментов се 40.000 војници, ќе бидат разгледани на самитот на лидерите на НАТО во Мадрид оваа недела.

Столтенберг очекува лидерите на НАТО „да ја сметаат Русија за најзначајна и најдиректна закана за безбедноста“ на самитот.

„Промените на силите за брз одговор и другите одговори на руските закани претставуваат најголемиот ремонт на нашата колективна одбрана и одвраќање од Студената војна“, рече Столтенберг.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...