Странците купуваат имоти на островите


Грција

Купувањето недвижен имот на грчките острови е најновата исплатлива инвестиција за која се заинтересирани сѐ поголем број странци. Најзаинтересирани купувачи се Британците, Французите и Италијанците, кои сакаат да поседуваат станови на островите, а бараат и вили за изнајмување.
Туристичката сезона на грчките острови е подолга, што им гарантира на станарите и приходи, велат странците што прават купопродажни договори и од агенциите за недвижности. Побарувачката за куќи во градба или готови куќи на островите Тинос, Андрос, Сирос е зголемена. Островите Родос, Кефалонија и Закинтос се најинтересни за Грците што живеат во странство и инвестираат во недвижен имот. Санторини и Миконос се за клиенти со повисоки финансиски можности. На Миконос луксузните имоти се движат од шест до осум илјади евра за квадратен метар.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...