Страшни поплави во Јужна Африка, најмалку 430 загинати


Социјалниот центар е дом на околу 300 луѓе кои останаа без покрив над главата во поплавите во провинцијата Квазулу-Натал, во кои загинаа најмалку 430 луѓе, илјадници се раселени и предизвика штета проценета на 685 милиони долари.

Многумина се трауматизирани или тагуваат, други се чувствуваат поразени и не можат да почнат да ги обновуваат своите животи, рече Нокутула Шанду, консултант во медицинската добротворна организација Лекари без граници (MSF).

Од Калифорнија до Индија, екстремните временски настани поврзани со климатските промени – поплави, суши и шумски пожари – сè повеќе ќе влијаат на менталното здравје на луѓето, барајќи специјализирана грижа од локалните власти, велат експертите. Најголеми штети од поплавите претрпеа дивите населби. Три четвртини од 340-те луѓе кои престојуваа во засолништето Нтузума биле без работа.

Покраинската влада процени дека повеќе од 6.800 луѓе останале без покрив над главата поради поплавите и соопшти дека е започната работа на привремено сместување за речиси 4.400 семејства.

Обезбедувањето поддршка за менталното здравје е исто толку важно како и обезбедувањето засолниште и помош во храна, рече Шанду, додавајќи дека луѓето чекаат во редици за советување.

Лекари без граници обучиле повеќе од 200 здравствени работници во заедницата во Квазулу-Натал за ментално здравје за да можат да ги упатуваат пациентите кај регистрирани советници.

Многу жители на засолништето рекоа дека веќе се чувствуваат заборавено.

„Како да не постоиме“, рече Тандека на Ндлову (36), додека се подготвуваше за топли оброци подготвени во кујната во заедницата Нтузума. Таа рече дека се надева дека советувањето ќе и помогне на неа и на нејзините три ќерки да го пребродат своето тешко искушение.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...