Судбината на Асанж е во рацете на Прити Пател по новиот пораз во правната битка


Фото: Твитер/Викиликс

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж е чекор поблиску до испорачување во САД, каде што треба да му биде судено за шпионажа, откако судот во Лондон ја испрати наредбата за негова екстрадиција на одобрување до британската влада, пренесуваат светските медиуми.

Асанж го следеше судењето преку видеоврска од затворот „Белмарш“ во Лондон, каде што престојува откако беше извлечен од амбасадата на Еквадор во Велика Британија, пред три години.

Британскиот суд во јануари минатата година одлучи дека Асанж не може да биде екстрадиран во САД поради неговото психичко здравје. Но повисоките судски инстанци ја поништија таквата одлука во декември минатата година, наведувајќи оти Асанж може да биде испорачан во САД врз основа на гаранците на американската влада.

Гаранциите на САД посилни од стравувањата за Асанж – судот дозволи екстрадиција

Судот издаде формална наредба за екстрадиција на австралискиот новинар на денешното сослушување, со што на британската министерка за внатрешни работи Прити Пател ѝ преостанува да го одобри неговото префрлање во САД по долгогодишната правна битка.

Австралија не сака ни да чуе за Асанж, Нов Зеланд ни да го види

Асанж има право на жалба на одлуката. Тој е баран во САД врз основа на 18 обвиненија, откако Викиликс објави илјадници строго доверливи документи и дипломатска комуникација во 2010 година. Асанж се соочува со затворска казна од 175 години, ако биде осуден.

На Асанж не му се суди поради карактерот, туку бидејќи ја посрами најмоќната светска држава

 

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...