Судот на Фиџи одобри САД да заплени суперјахта на руски олигарх


Папата Франциско изјавил дека унгарскиот премиер Виктор Орбан му рекол кога се сретнале кон крајот на април дека рускиот претседател Владимир Путин планира да стави крај на инвазијата на Украина на 9 мај, кога Русија го одбележува Денот на победата над фашизмот во Втората светска војна.

„Орбан, кога го сретнав, ми рече дека Русите имаат план дека сè ќе биде готово на 9 мај. Тоа би ја објаснило и стапката на ескалација деновиве. „Затоа што сега не е само Донбас, тоа е Крим, Одеса, заземањето на црноморското пристаниште Украина, тоа е сè“, рече папата во интервју за „Кориере дела сера“, пренесува Си-ен-ен.

Тој додаде дека нема доволно волја за мир.

„Јас сум песимист, но мораме да ги преземеме сите можни чекори за да ја запреме војната“, изјави поглаварот на Римокатоличката црква.

Тој повтори дека е подготвен да отпатува во Москва и да се сретне со Путин, споредувајќи ја војната во Украина со геноцидот во Руанда.

„Сè уште не добивме одговор и сè уште инсистираме, иако се плашам дека Путин не може и не сака да ја имаме таа средба сега. Но, толкава бруталност, како да ја спречиме? Истото го доживеавме и со Руанда пред 25 години“, рече папата.

Тој додаде дека засега нема да патува во Киев, туку ќе испрати свој претставник.

„Прво треба да одам во Москва, прво да се сретнам со Путин. Но, јас сум и свештеник, што да правам? Ќе направам сè што можам. Ако Путин ја отвори вратата“, рече папата.

Западните власти веруваат, како што претходно денеска објави Си-ен-ен, дека Путин би можел формално да ѝ објави војна на Украина на 9 мај, што ќе му овозможи целосно да ги мобилизира резервните сили и да регрутира регрути.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...