Сулејмани: Поставување на црвени линии е многу неадекватно за моментот во кој живееме

Ризван Сулејмани од Евроатланскиот совет во емисијата 24 анализа истакна е иднетитетот е лична убеденост и чувство и тоа е динамичко прашања.

– Денеска може да се чувствувате различно. Идентитетот е слободно убедување и ме чуди е дека забораваме како функционира меѓународната политика и ЕУ. Во меѓународната политика има две правила. Првото е дека нема правило и второто дека нема морал. ЕУ знеме што значи и дали воопшто имаат надворешна политика, имаме заедничка безбедноста и надворешна полиса. ЕУ не е формирана од љубов помеѓу Германија и Франција, туку од компромиси што ги направија двете страни. Поставување на црвени линии е многу неадекватно за моментот во кој живееме. – рече Сулејмани.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ утре одбележува 21 годишнина од своето постоење

Демократската унија за интеграција (ДУИ)  утре на 5 јуни по повод 21-годишнината од своето постоење со свечен коктел во хотелот " Александар палас" во...

Славната пејачка се обрати кон хејтерите: „Јас сум во мојата дебела фаза, па што?“

Музичарката со албанско потекло Бебе Реџа сподели фотографија од нејзиниот стомак на Твитер откако видела како луѓето го бараат нејзиното име со зборот „дебела“...

Директорот на Nvidia: Секој може да програмира со помош на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција значи дека секој сега може да биде компјутерски програмер бидејќи сè што треба да направи е да „разговара со компјутерот“, изјави денеска...

Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 500 украински деца биле убиени во војната на Русија против неговата земја. Тој го изјави ова...

Османи во Будва: Од 1 јули Северна Македонија го презема претседавањето со Процесот за соработка во Југоисточна Европа

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ),...