Светските берзи пораснаа, во фокус преговорите во Вашингтон

Глобалните берзи пораснаа минатата недела, бидејќи инвеститорите се надеваат дека навреме ќе биде постигнат договор во Вашингтон за зголемување на државното задолжување за да се избегнат нарушувања во финансирањето на федералните служби.

На Волстрит, Dow Jones минатата недела зајакна 0,4 отсто, на 33.426 поени, додека S&P 500 порасна за 1,65 отсто, на 4.191 поен, а индексот Nasdaq порасна за 3 отсто, на 12.657 поени.Во средината на неделата овие индекси силно пораснаа благодарение на веста дека до крајот на неделата демократите и републиканците би можеле да постигнат договор за зголемување на задолжувањето на државата, па Конгресот би можел да го поддржи тој договор следната недела.

Но, тоа се случи дури во петокот, па тој ден берзанските индекси загубија дел од претходните добивки. Доколку до 1 јуни не се постигне договор во Конгресот, федералните власти нема да можат да ја финансираат работата на некои државни институции.Во средината на неделата добрите вести од неколку регионални банки позитивно се одразија на пазарот, па инвеститорите се надеваа дека кризата во тој сектор е завршена.

Несигурност за каматните стапкиНо, во петокот, секретарот за финансии Џенет Јелен рече дека можеби ќе треба да се преземат уште некои помали банки, откако неколку пропаднаа во последните месеци. Неизвесно е и тргувањето на берзата поради неизвесноста околу каматните стапки.

Инвеститорите се надеваат дека американската централна банка би можела да започне со намалување на каматните стапки веќе на крајот на годината, но претставниците на ФЕД повторуваат дека каматните стапки ќе останат високи уште некое време додека инфлацијата значително не се смири.

Во петокот, претседателот на ФЕД, Џером Пауел, рече дека сè уште не е јасно дали централната банка ќе мора да продолжи да ги зголемува каматните стапки или не и дека тоа ќе зависи од идниот развој на економијата, особено од инфлацијата.

И на европските берзи цените на акциите пораснаа минатата недела. Лондонски FTSE индекс зајакна 0,1 отсто, на 7.756 поени, додека франкфуртски DAX порасна за 2,3 отсто, на рекордни 16.275 поени, а париски CAC за 1 отсто, на 7.491 поен.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...