Светските лидери се простија од Медлин Олбрајт


Фото: Принт-скрин

Светските лидери и политичката елита од Вашингтон денеска се простија од Медлин Олбрајт, првата жена шефица на американскиот Стејт департмент.

Собраните, од кои имаше околу 1.400 на комеморацијата во Националната катедрала во Вашингтон, ги предводеа американскиот претседател Џозеф Бајден и неговите претходници Барак Обама и Бил Клинтон, јави „Гласот на Америка“.

– Со нејзината добрина и благодат, нејзината хуманост и нејзиниот интелект, таа го пренасочи бранот на историјата – рече Бајден за време на погребната церемонија.

Смртта на жената што веруваше во американската моќ предизвика измешани емоции на Балканот

Присутни беа и трите ќерки на Медлин Олбрајт, додека поранешната државна секретарка Кондолиза Рајс читаше делови од Библијата.

На погребот присуствуваа и претседателката и премиерот на Косово, Вјоса Османи и Албин Курти.

Олбрајт почина на 23 март на 84-годишна возраст.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...