СЗО: Епидемиите на ендемски болести стануваат се почести и поупорни


Фото. СЗО

Епидемиите на ендемски болести како што се мајмунска сипаница и ласа треската стануваат се поупорни и почести, предупреди синоќа директор за итни случаи во Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан.

Тој истакна дека климатските промени придонесуваат за брзи промени на временските услови, па животните и луѓето го менуваат своето однесување во потрага по храна, а резултатот е дека се повеќе луѓе заболуваат од болести, што се типични за животните.

– За жал, способноста одредена болест да се интензивира и да продолжи да се шири кај нашата човечка популација е зголемен фактор на ризик и затоа таквите болести стануваат се почести меѓу луѓето, посочи Рајан.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...