СЗО како дел од реформите ќе ги зголеми членарините од 2024 година


Израелскиот премиер Нафтали Бенет се соочи со критики по објавено дека неговото семејство троши 7.400 долари месечно за храна од буџетот, јавува Би-би-си.

Имено, овој мултимилионер изјавил дека повеќе нема да троши буџетски пари за храна.

По преземањето на функцијата премиер, Бенет вети дека ќе биде поинаков, т.е. дека порационално ќе ги трошат парите. Но, и тој се соочува со критики бидејќи граѓаните сметаат дека неговите трошоци се превисоки.

Медиумите ги објавија трошоците за неговиот приватен дом, во кој моментно има статус на живеалиште. Тие објавија дека резиденцијата троши 26.400 долари месечно од буџетот, од кои 7.400 долари се трошат за храна.

Актуелниот премиер истакна дека драстично ги намалил трошоците и рече дека тоа е смешен обид да се прикаже како хедонист. Тој нагласи дека неговото шестчлено семејство не ангажирало готвач, туку дека нарачувале храна од ресторан.

Според него, Нетанјаху трошел 11.000 долари месечно за храна. Но, партијата на поранешниот премиер тврди дека месечните трошоци за храна не биле повеќе од 400 долари.

Бенет стана мултимилионер пред да стане активен во политиката. Тој основа и продаде две технолошки компании за 250 милиони долари. Платата на премиерот е 16.500 долари, а просечната плата во Израел е 3.400 долари, пренесува Би-би-си.

Поранешниот израелски премиер Бенјамин Нетанјаху беше уште поекстравагантен. Тој трошел 84.300 долари месечно. Новинарите објавија дека Нетанјаху потрошил многу и за храна, но и за нега на коса.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...