СЗО: Не очекуваме мајмунските сипаници да прераснат во пандемија


Русија ги обвини украинските војници за нечуени напади врз цивилната инфраструктура во Донбас, објави руската новинска агенција „Интерфакс“.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Украина удира врз цели кои вклучуваат детски институции додавајќи дека тоа е напад за кој руските војници се бореа да го спречат во овој источен регион на Украина, пренесува Би-би-си.

„И токму тоа е – заштита на луѓето од овие неонацисти кои го прават тоа – токму тоа е главната цел што ни беше за време на оваа специјална воена операција“, рече Песков.

Неговите зборови доаѓаат во време кога во Донбас се водат жестоки борби, а двете страни спроведуваат офанзиви и контраофанзиви за да обезбедат територија.

Русија во последните денови ги засили обвинувањата против Украина, а проруските власти денеска ја обвинија за терористички напад по експлозијата на автомобил бомба во Мелитопол.

Би-би-си не можеше независно да ги потврди овие наводи.

ТОП ВЕСТИ

Трагедија во Нови Сад, човек паднал од кран и починал на лице место

Непознат маж паднал од кран на голема височина во Нови Сад и починал на лице место. Брзата помош веднаш интервенирала. „На лице место е констатирана смрт“,...

Samsung SmartThings ги поврзува луѓето со најважните работи < Опсервер

Скопје, С. Македонија – 31 август 2023 година – Samsung Electronics Co., Ltd денеска ги прикажа своите најнови иновации за поврзан дом. За...

Apple ќе го претстави новиот iPhone на 12 септември < Опсервер

На 12 септември Apple ќе претстави нови производи, вклучувајќи ја новата телефонска линија iPhone 15 и паметните часовници од следната генерација. <!-- <!-- <!-- ...

Специјална соработка за паметниот проектор „The Freestyle“ < Опсервер

Samsung Electronics во соработка со светски познатата корејска група BTS најавија премиера на краток филм во кој SUGA (член на групата), како амбасадор...