СЗО: Сè уште не е познато дали мајмунските сипаници може да се спречат


Германскиот политиколог и воен експерт Карло Масала го коментираше текот на војната во Украина и го предвиде успехот на Русија.

Карло Масала, германски политиколог и воен експерт, истакнува дека на Украина и недостасува тешко оружје и дека Русите се повеќе ги насочуваат своите војници на помали фронтови.

„Ова им дава нумеричка предност“, рече Масала. За успешната стратегија сведочи и фактот што фронтот секојдневно се движи кон запад, пренесува Дневник.хр.

Според воениот експерт, рускиот претседател Владимир Путин не мора да се грижи бидејќи се чини дека со продолжувањето на војната повеќе добил отколку што изгубил. „Добро му оди. Затоа тој нема мотивација да влезе во преговорите, освен можеби повлекување на барем дел од западните санкции“, рече Масала.

Друг германски политиколог Херфрид Минклер, исто така, смета дека Украина е на работ да ја изгуби војната. „Сега е клучно политички да се осигураме дека отпорот на Украинците во првите деведесет дена од оваа војна не е залуден“, рече Минклер.

По извесна еуфорија дека Украина може да ја добие војната или дури да ги избрка Русите од цела Украина, Минклер тврди дека сегашната ситуација е многу тешка за Украина, пишува Дојче веле.

Минклер смета дека мировните преговори веројатно ќе доведат до тоа Украина да го изгуби целиот Донбас, а можеби и повеќе територија. „Западот мора да ја поддржи Украина за да не биде само остатокот од земјата западно од Днепар“, рече Минклер.

„Ако Путин усвои политика на анексија на голема територија, тоа ќе биде глобална лекција“, вели политикологот. Попуштањето пред Путин може да доведе до ера на освојувачки војни ширум светот, заклучи тој, пренесуваат медиумите.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...