Тајван ќе се врати во прегратките на татковината

Украина и Тајван се две многу различни прашања и не можат да се споредат, изјави кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји на годишната прес-конференција.

Коои се разликите меѓу тајванските и украинските прашања?

Кина има право да преземе мерки за заштита на своите интереси, рече Ванг Ји. Според него, фундаменталната разлика е во тоа што прашањето на Тајван е исклучиво внатрешна работа на НР Кина, бидејќи островот е составен дел од територијата на Кина, а украинското прашање е спор меѓу две земји.

Ванг Ји, исто така, истакна дека Тајван е составен дел на Кина и на крајот ќе се врати „во прегратките на татковината“. „Тајван на крајот ќе се врати во прегратките на татковината“, рече министерот.

Тој ги охрабри Тајванските власти да завладее принципот „Една Кина“. Кина ќе продолжи да се спротивставува на независноста на Тајван“, истакна тој дека „обидите да се искористи Тајван за да се се уништи Кина се осудени на неуспех“.

Централната влада на НР Кина ги прекина односите со нејзината островска провинција беше прекината во 1949 година, откако силите Куоминтанг предводени од Чианг Каи-шек, поразени во граѓанската војна со Комунистичката партија на Кина, се преселија во Тајван. Деловните и неформалните контакти меѓу островот и континентална Кина беа обновени кон крајот на 1980-тите. Од раните 1990-ти, страните почнаа да контактираат преку невладините организации – Пекингската асоцијација за развој на односите преку Тајванскиот теснец и Тајпејската фондација за размена меѓу теснецот.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ утре одбележува 21 годишнина од своето постоење

Демократската унија за интеграција (ДУИ)  утре на 5 јуни по повод 21-годишнината од своето постоење со свечен коктел во хотелот " Александар палас" во...

Славната пејачка се обрати кон хејтерите: „Јас сум во мојата дебела фаза, па што?“

Музичарката со албанско потекло Бебе Реџа сподели фотографија од нејзиниот стомак на Твитер откако видела како луѓето го бараат нејзиното име со зборот „дебела“...

Директорот на Nvidia: Секој може да програмира со помош на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција значи дека секој сега може да биде компјутерски програмер бидејќи сè што треба да направи е да „разговара со компјутерот“, изјави денеска...

Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 500 украински деца биле убиени во војната на Русија против неговата земја. Тој го изјави ова...