Талибанците одлучија жените во Авганистан да мора да ги покриваат лицата во јавност


Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија се искачи на рекордно ниво за месец април, бидејќи површината на обесшумените шуми речиси двојно се зголеми во споредба со истиот месец минатата година, покажаа прелиминарните владини податоци објавени вчера.

Во првите 29 дена од април, уништувањето на шумите во регионот изнесувало 1.012,5 квадратни километри, според националната вселенска агенција Инпе.

Април е трет месечен рекорд оваа година, откако беа забележани нови максимални достигнувања и во јануари и во февруари.

„Причината има име и презиме: Жаир Месијас Болсонаро“

Уништувањето на бразилската Амазонија во првите четири месеци од оваа година достигна и рекордни 1.954 квадратни километри, што е зголемување од 69 отсто во однос на истиот период во 2021 година.

Уништувањето на шумите се зголеми откако десничарскиот претседател Жаир Болсонаро ја презеде функцијата во 2019 година и ја ослабе заштитата на животната средина. Болсонаро тврди дека повеќе земјоделство и рударство во Амазонија ќе ја намалат сиромаштијата во регионот.

„Причината за овој рекорд има име и презиме: Жаир Месијас Болсонаро“, рече Марсио Астрини, шеф на бразилската климатска група за климатска опсерваторија.

Министерство: Се бориме против еколошкиот криминал

Бразилското Министерство за животна средина и правда во заедничката изјава соопшти дека владата вложува големи напори во борбата против еколошките злосторства и дека полицијата и еколошките власти соработуваат во операцијата за борба против уништувањето на шумите во пет амазонски држави.

Иако уништувањето на шумите е веќе во пораст, Климатската опсерваторија соопшти дека нејзините аналитичари биле запрепастени од толку високите мерења во април, дел од сезоната на дождови кога дрвокрадците потешко пристапуваат до калливата шума.

Зачувувањето на Амазон е клучно за запирање на катастрофалните климатски промени поради огромното количество јаглерод диоксид што го апсорбираат дождовните шуми.

ТОП ВЕСТИ

Во Дебар отворен фестивалот “Албански театар во Македонија”

Со претставата „Лет над албанскиот театар” во режија на Ерсон Зимберај, а во изведба на албанскиот театар од Куманово, синоќа  во Центарот за култура...

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...