Тамара Вучиќ: Мирот е неизбежен, но важно е да се постигне што е можно поскоро


Голем број светски познати личности и први дами и господа од целиот свет, денеска се обратија на Вториот самит на првите дами и господа. Меѓу нив се најде и Тамара Вучиќ, Првата дама на Србија, сопруга на српскиот претседател Александар Вучиќ.

Таа во своето обраќање даде силна и недвосмислена поддршка за Украина и украинската борба за слобода.

Секое човечко суштество има право максимално да ги развива своите таленти и способности. Затоа верувам во луѓето, во капацитетите и големите достигнувања на умовите и сакам да верувам дека допрва ќе се раскажува најубавата бајка за сите наши народи. Се молам за тоа, рече Вучиќ.

Принтскрин од видеото

Вториот Самит на првите дами и оспода: Украина и светот – Иднината (повторно) ја градиме заедно е во тек. 

 

 

 

 

 

ТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Огромен пожар во фабрика во Осиек: Да не се излегува, може да има канцерогени материи

Околу 40 минути по полноќ избувна пожар во дворот на компанија во населбата Бријест во Осиек. Пластична маса и амбалажа гори, извести полицијата. Децата од...

Вјоса Османи за Си-ен-ен: Ако не се соочи со мерки, Србија би можела да го повтори насилството врз остатокот од регионот

Одговорноста за нападот во Бањска ја презеде поранешниот потпретседател на Српската листа, Милан Радоичиќ, кој во вторникот беше сослушан во белградското обвинителство, но косовската...

(Видео) Автобусот кај Венеција паднал од височина од 30 метри

Дваесет и едно лице загина, меѓу кои две деца, а 15 се повредени, од кои пет потешко, кога автобус со туристи падна од надвозник...

Трагедија во Нови Сад, човек паднал од кран и починал на лице место

Непознат маж паднал од кран на голема височина во Нови Сад и починал на лице место. Брзата помош веднаш интервенирала. „На лице место е констатирана смрт“,...

Битиќи и Бектеши на средби во ЕБРД: Поддршка за реализација на енергетски проекти за забрзана енергетска трансформација

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, и министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска, во Лондон, остварија средба со генералната директорка во Европската банка за...