Телефонски разговор меѓу Вучиќ и Путин


Српскиот претседател Александар Вучиќ и рускиот претседател Владимир Путин оствариле телефонски разговор, јавуваат српските медиуми.

Разговорот бил направен денеска, во текот на претпладнето. Не е познато колку долго траел.

Според „Курир“, Путин му ја честитал изборната победа на Вучиќ. Тој му посакал среќа, а Вучиќ се заблагодари за честитките.

„Курир“ додава дека Вучиќ му рекол на Путин дека ќе продолжи да ја води Србија со политика за европски пат, а притоа да ги зачува искрените и традиционални пријателски односи со Русија.

Понатаму, се наведува дека двајцата претседатели ја анализирале економската состојба и билатералните односи. Темите биле енергија и трговија. Вучиќ го информирал Путин за тешкотиите со кои се соочува Србија при увозот на сурова нафта и изразил уверување дека раководството на „Гаспромњефт“ и Република Србија, како и партнерите од Европската унија, ќе најдат излез од таквата ситуација.

Соговорниците констатирале дека договорот за гас истекува на 31 мај и дека итно треба да се почнат разговори за продолжување на соработката.

Според „Курир“, Путин го информирал Вучиќ за ситуацијата во Украина и за причините за рускиот напад. Порталот наведува и дека Вучиќ изразил надеж дека конфликтот наскоро ќе заврши.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...

(ВИДЕО) Запалено градското собрание во градот Бордо на синоќешните протести во Франција

Според извештаите на француското МВР, на вчерашните протести ширум земјата излегле над еден милион луѓе, а поради немирите низ целата земја биле уапсени 80...

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: Огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината за пожарот засега не е...

24 години од бомбардирањето на НАТО врз Југославија

На 24 март 1999 г. НАТО без одлука на Советот за Безбедност на ОН, започна терористички напад врз СР Југославија. Најмладата жртва на агресијата...

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...