Теодосиќ ги „крена“ Виртус Болоња до титула Еврокупот и враќање во Евролигата


Трикратниот гренд слем шампион, Стен Вавринка се намачи, но стигна до 7:6(8)/3:6/6:4 победа над Ласло Ѓере на Мастерсот во Рим за да закаже дуел со уште еден српски тенисер, стариот познаник Новак Ѓоковиќ.

По пауза од речиси 15 месеци без тенис, Вавринка се врати со две победи во Рим и сега е посебно мотивиран против Ѓоковиќ, тенисерот против кого ги оствари најголемите победи во кариерата.

Во првиот сет, беше израмнето, пред Ѓере да го отвори тај-брејкот со 3:0, но дозволи Швајцарецот да се врати во игра и да го добие со 10:8. Ѓере спаси пет брејк топки во вториот сет и напраави брејк во финишот на сетот за израмнување, по што на почетокот на одлучувачкиот сет направи брејк, но потоа играше слабо на свој сервис и на 5:4 загуби брејк, за потоа Швајцарецот да ја комплетира победата.

37-годишниот Вавринка има 6-19 скор во меѓусебните дуели со светскиот број 1, Ѓоковиќ, но и славни победи како во финалето на Ролан Гарос во 2015 и во финалето на САД опен во 2016.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...