Тите: Швајцарија и Србија ги елиминираа Италија и Португалија


Бразил една од најсилните светски репрезентации, доби не толку лесна група на мундијалот во Катар. „Селесао“, во првиот круг ќе игра против Србија, Швајцарија и Камерун. Селекторот на Бразил, Тите, вели дека добиле квалитетни противници, но не се согласува дека ова е „групата на смртта“.

„Зборуваме за селекции што ги елиминираа Италија и Португалија, тоа се Швајцарија и Србија. Тука е и една од најдобрите африкански репрезентации, Камерун. Мораме да напредуваме, да се консолидираме и да работиме напорно за да им се спротивставиме на најдобар начин. Ова не ниту група на смртта, ниту група на животот. Секој противник на свој начин е тежок. Португалија е во група со Уругвај, Гана и Јужна Кореја“, дипломатски одговрил Тите.

Бразил првиот меч на СП ќе го одигра против Србија, а потоа му следуваат натпреварите со Швајцарија и Камерун.

Текстот Тите: Швајцарија и Србија ги елиминираа Италија и Португалија е превземен од МАКФАКС.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...