Топспорт во Порто….Кристијано Роналдо и Стефан Ристовски се „пресметаа“ и пред 10 години


Фудбалската репрезентација на Македонија, вечерва, на теренот на фаворизираната Португалија, ќе се обиде да избори пласман на Светското првенство.

Македонија во баражот влезе по освојувањето на второто место во Г-групата. Германија избори директен пласман на СП, а Македонија квалификациите ги заврши пред Романија и Исланд.

Во квалификациите Македонија во Дујсбург ја победи Германија. Дека „црвено-жолтите“ се сериозна репрезентација со јасна цел, потврдија и во четвртокот во Палермо кога на колена го фрлија актуелниот европски шампион.

„Ако ја победивме фаворизираната Италија, зошто да не ја победиме и Португалија“, изјави капитенот на Македонија, Стефан Ристовски, пред натпреварот.

Португалија доживеа шок во квалификациската група А. Во последното коло, во 90. минута, Александар Митровиќ постигна гол за 2:1, со кој Србија го освои првото место во групата и ја испрати Португалија во баражот.

Во четвртокот Португалците не блескаа, со помош на фортуната ја победија Турција со 3:1.

Интересна е статистиката на двете селекции во овие квалификации. Португалците одиграа два натпревара помалку во групата бидејќи во А-групата се натпреваруваше Катар и дуелите со домаќинот на СП не влегуваат во статистиката.

Македонија постигнала и примила повеќе голови од Португалија, поседот на топката е речиси израмнет. Португалците повеќе шутирале кон противничките голмани и приготвувале повеќе големи шанси.

ТОП ВЕСТИ

Одличен дизајн, иновативност и камера за најдобри фотографии » opserver.mk

 Новите Galaxy A34 5G и Galaxy A54 5G  целосно ќе ве освојат оваа пролет со својата функционалност, достапност и секако, со уште подобрената...

Италија ја ограничи употребата на податоците на италијанските корисници од апликацијата ChatGPT

Италијанската агенција за заштита на податоци денеска објави дека отворила истрага против апликацијата ChatGPT на OpenAI поради сомневање за прекршување на правилата за...

Зеленски и шефовите на странски држави и влади оддадоа почит на жителите на Буча убиени од руските агресори

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, заедно со повеќе шефовите на странски држави и влади им оддаде почит на жителите на Буча убиени од...

Работната група за уставните измени ќе работи и без ВМРО-ДПМНЕ

Ако ВМРО-ДПМНЕ одбие да се вклучи во работната група за уставните измени, тоа ќе биде негативно за процесот кој треба да ја одреди иднината...

Груби се сретна со в.д. Германскиот амбасадор Ото Граф: Уставни промени годинава!

Скопје, 31 март – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби, се сретна со в.д. амбасадорот...