Топспорт во Порто…Милевски: Бевме достоен ривал на Португалија, загубивме од наши грешки

Италија, по елиминацијата од баражот за СП од Македонија, вечерва во изменет состав славеше со 3:2 на гости кај Турција во пријателски меч.

Во другите поинтересни мечеви, Англија рутински со 3:0 беа подобри од Брегот на Слоновата Коска, Шпанија со 5:0 го декласираше Исланд, додека Холандија и Германија одиграа интересно 1:1 реми.

Ченгиз Ундер уште во 4. минута донесе водство за Турција, но „аѕурите“ се вратија преку Брајан Кристанте (35.) и Џанлука Распадори (39.), пред Распадори во 69. минута да зголеми на 1:3. Сердар Дурсун во 83. минута ги постави конечните 2:3.

Во дуелот на лутите ривали Холандија и Германија, Томас Милер ги донесе „маншафт“ во водство во 45. минута, пред Стивен Бергвајн во 68. минута да израмни за „лалињата“. Алваро Мората и Пабло Сарабија постигнаа по два гола за Шпанија при 5:0 победата над Исланд, додека Оли Воткинс, Рахим Стерлинг и Тајрон Мингс се запишаа во листата на стрелците за Англија против БСК.

ПРИЈАТЕЛСКИ МЕЧЕВИ

Турција – Италија 2:3

Англија – Брег на Слонова Коска 2:0

Холандија – Германија 1:1

Шпанија – Исланд 5:0

Франција – Јужна Африка 5:0

Катар – Словенија 0:0

Израел – Романија 2:2

Австрија – Шкотска 2:2

Белгија – Буркина Фасо 3:0

Босна и Херцеговина – Луксембург 1:0

Ирска – Литванија 0:0

Северна Ирска – Унгарија 0:1

Велс – Чешка 1:1

ТОП ВЕСТИ

Бајден: Федерална помош за државата Мисисипи по торнадото

Американскиот претседател Џо Бајден одобри федерална помош за поддршка на државата Мисисипи откако беше погодена од торнадо во кое загинаа 26 луѓе, соопшти денеска...

Австрискиот претседател Ван Дер Белен и претставници на 30 компании во вторник во Македонија

Во вторник го дочекуваме австрискиот претседател Александар Ван Дер Белен како дел од западнобалканската политичко економска турнеја. Во делегацијата со Ван Дер Белен ќе...

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...