Топспорт во Порто…Милевски: Португалија не е само Роналдо, а фудбалот е тимска игра

„Топспорт“ во Порто,

Никола Ѓуровски

Фудбалската репрезентација на Македонија е подготвена за големиот предизвик, да испише нова историја и да се пласира на Светско првенство. Утревечер на „Драгао“, како што истакна капитенот Стефан Ристовски, македонската селекција е подготвена за сите искушенија, да одолее и на 50.000 Португалци кои ќе бидат на трибините.

„Ние, против 50.000 Португалци, подготвени сме, навистина. Ова е сигурно еден од најважните натпревари во историјата на македонскиот фудбал. Можеби светот ова не го очекуваше, ние да бидеме денеска овде на прес – конференција. Но, Македонија има нешто што можеби други го немаат. Подготвени сме за ова големо финале против Македонија. Не можам да замислам дека Македонија ќе игра против Португалија за пласман на Светско првенство“, изјави Стефан Ристовски.

Тој играше за Спортинг Лисабон и вели дека е во добри релации со многу Португалци, но тоа нема да влијае на утрешниот дуел.

„Син ми е тука роден, во Португалија, па имам симпатии кон оваа земја секако. Со многу португалски фудбалери сум пријател, со Бруно сум одличен пријател, но тоа нема да влијае на утрешниот меч“, напомена Ристовски.

ТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Запалено градското собрание во градот Бордо на синоќешните протести во Франција

Според извештаите на француското МВР, на вчерашните протести ширум земјата излегле над еден милион луѓе, а поради немирите низ целата земја биле уапсени 80...

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: Огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината за пожарот засега не е...

24 години од бомбардирањето на НАТО врз Југославија

На 24 март 1999 г. НАТО без одлука на Советот за Безбедност на ОН, започна терористички напад врз СР Југославија. Најмладата жртва на агресијата...

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...

Шетала гола на улица со денови: Популарна актерка сместена на психијатрија (ФОТО)

Тинејџерската филмска ѕвезда Аманда Бајнс со денови бесцелно талкала низ улиците на Лос Анџелес, а потоа почнала да се шета целосно гола, по...