Топспорт во Порто…Стефан Ристовски: Ќе навивам за Португалија на мундијалот

Мароко и Тунис се третата и четвртата африканска репрезентација која се пласира на Мундијалот во Катар, додека Камерун во луд натпревар по продолженија го изненадија Алжир.

Мароко со убедливи 4:1 ги совладаа ДР Конго по гостинските 1:1 за сигурен пласман, додека Тунис одиграа само 0:0 со Мали, но им беше доволна гостинската 1:0 победа за пласман на СП.

Ерик Максим Чупо-Мотинг, пак, беше стрелец за Камерун да дојде до 0:1 предност на гостувањето кај Алжир, со што ја поништија предноста на домаќините од првиот меч. Изледаше дека домаќините го обезбедија пласманот со голот во 118. минута на Туба, пред Карл Токо Екамби да даде гол во 124. минута за неверојатен финиш.

АФРИКАНСКИ КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП, РЕВАНШИ

Алжир – Камерун 0:1, 1:2 по продолженија, прв меч 1:0, вкупно 2:3

Мароко – ДР Конго 4:1, прв меч 1:1, вкупно 5:2

Тунис – Мали 0:0, прв меч 1:0, вкупно 1:0

Нигерија – Гана 1:1, прв меч 0:0, вкупно 1:1, Гана оди на СП поради гол-на-гости

Сенегал – Египет 1:0, прв меч 0:1, вкупно 1:1, 3:1 пенали

Реприза за „фараоните“ – Сенегал (со мала помош од ласери) го доби пенал-рулетот со Египет

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...