Тотенхем и Челси во „битка“ за Јошко Гвардиол


Шпанија и Португалија одиграа 1:1 во првото дерби во новата сезона во Лигата на нации, Чешка успеа да ја совлада Швајцарија со 2:0, додека Ерлинг Халанд го постигна единствениот гол за Норвешка да победи на гости кај Србија во меч од Лига Б.

Алваро Мората ги донесе Шпанците во водство во 25. минута од мечот по одличната асистенција на Пабло Сарабија, пред во 82. минута од мечот Рикардо Хорта да израмни за Португалија. Во вториот меч од групата 2 во Лига А, Чешка стигна до импресивна 2:1 победа.

Во Лига Б, пак, Ерлинг Халанд покажа фантастична брзина постигнувајќи прекрасен гол за да ги предводи Норвешка до 0:1 победа над Србите. Во истата група, Шведска со головите на Форсберг и Кулушевски стигна до 0:2 победа кај Словенија.

ЛИГА НА НАЦИИ

ЛИГА А, ГРУПА 2

Чешка – Швајцарија 2:1

Шпанија – Португалија 1:1

ЛИГА Б, ГРУПА 2

Израел – Исланд 2:2

ЛИГА Б, ГРУПА 4

Словенија – Шведска 0:2

Србија – Норвешка 0:1

ЛИГА Ц, ГРУПА 2

Северна Ирска – Грција 0:1

ТОП ВЕСТИ

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...

ВИДЕО: Маж загина набоден од бик на традиционалниот фестивал во Валенсија

Еден човек им подлегнал на повредите откако бил набоден од бик за време на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите. Жртвата, која не е именувана,...