Трамп во вторник е на суд во Мајами, објави дека по втор пат е обвинет годинава

Доналд Трамп синоќа објави дека е обвинет по втор пат оваа година – овој пат по федерални обвиненија во случај што се фокусира на погрешно постапување со документи од неговото претседателствување,  јавува „Си-Би-Ес“.

Тоа следи по рацијата на ФБИ во имотот на Трамп во Флорида лани, каде агентите пронајдоа повеќе кутии со документи – вклучително и неколку кои беа класифицирани или означени како „строго доверливо“, пренесе „Би-Би-Си“

Извештаите сугерираат дека тој се соочува со повеќекратно обвинение поврзано со задржување информации за националната одбрана и попречување на правдата.

Но, самото обвинение – документ во кој се детализирани обвиненијата против него – сè уште не е јавно објавено.

Во САД, обвинението е формално известување дека има доволно докази за да се обвини лице за кривично дело. Тоа не е убедување.

Обвинителот покренува кривично дело пред граѓанска комисија од 16 до 23 члена, позната како голема порота.

По проучувањето на доказите и сведочењата на сведоците, големата порота гласа дали има доволно докази за да се заслужи судењето. Потребно е само просто мнозинство за да се обезбеди обвинение.

Откако лицето ќе биде покренато обвинение, тие мора да се појават во судот на судење, при што обвинителните документи ќе бидат отворени и судијата ќе побара да се изјасни.

Според Си-Би-Ес, американскиот радиодифузен партнер на Би-Би-Си, Трамп се соочува со повеќекратно обвинение поврзано со задржување информации за националната одбрана и попречување на правдата.

Тоа е негово второ обвинение во последните четири месеци. Неговото прво обвинение произлезе од наводни плаќања на пари на порно ѕвезда.

ТОП ВЕСТИ

Samsung SmartThings ги поврзува луѓето со најважните работи < Опсервер

Скопје, С. Македонија – 31 август 2023 година – Samsung Electronics Co., Ltd денеска ги прикажа своите најнови иновации за поврзан дом. За...

Apple ќе го претстави новиот iPhone на 12 септември < Опсервер

На 12 септември Apple ќе претстави нови производи, вклучувајќи ја новата телефонска линија iPhone 15 и паметните часовници од следната генерација. <!-- <!-- <!-- ...

Специјална соработка за паметниот проектор „The Freestyle“ < Опсервер

Samsung Electronics во соработка со светски познатата корејска група BTS најавија премиера на краток филм во кој SUGA (член на групата), како амбасадор...