Тре Јанг ја реши „драмата“ во корист на Атланта, убедлив триумф на Милвоки

Четврт-финалниот меч на Барселона опен помеѓу новата шпанска тениска надеж Карлос Алкараз и неодамна крунисаниот шампион од Монте Карло, Стефанос Циципас, покрај одличниот тенис донесе и нова „епизода“ за тоалетните паузи во тенисот, но интересно овојпат тој што ги прекршува правилата постојано, Циципас не беше виновен.

Мечот носеше доста негативна енергија уште во првиот сет, кога при сет поен на Алкараз, Циципас упати намерно топче директно во телото на шпанскиот ривал. Циципас се врати да го освои вториот сет пред публиката која очигледно не го поддржуваше, за потоа да се случи инцидент и во третиот.

Тогаш пред третиот сет, Алкараз отиде на тоалет пауза, која траеше повеќе од седум минути, лутејќи го Циципас. Гркот по ова не успеа да се помири и кога губеше со 3:0, се искара со судијата на столче, добивајќи казнен поен. Од оваа ситуација, Циципас не се врати и на крајот го загуби мечот со 4:6/7:5/6:2.

Алкараз во полуфиналето ќе игра со 10. носител, Австралиецот Алекс де Минаур.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...