Три институти предвидуваат победа на Макрон, Ле Пен е втора

Емануел Макрон води во првиот круг од претседателските избори, според првичните проценки, надминувајќи ја за неколку процентни поени лидерката на крајната десница, Марин Ле Пен, со која ќе ги одмери силите во вториот круг на 24. април.

Според проценките на трите институти, Макрон води со меѓу 28,6 и 29,7 отсто од гласовите, по изборната кампања под големо влијание на пандемијата на Ковид-19 и војната во Украина.

На второ место е Марин Ле Пен со меѓу 23,5 и 24,7 отсто од гласовите, според институтите Opinionway, Ifop и Ipsos, пред екстремниот левичар Жан-Лук Меланшон кој освои меѓу 19,8 и 20,5 отсто од гласовите.

Десничарската републиканска кандидатка Валери Пекресе доби само пет проценти од гласовите.

Помеѓу 26,2 и 29,1 отсто од гласачите не излегле на гласање, според две проценки. Во 2017 година на гласање не излегле 22,2 отсто од гласачите, додека во 2002 година апстинирале рекордни 28,4 отсто.

Ова се проценките:

Ipsos and Sopra Steria

Емануел Макрон: 28,5 отсто
Марин Ле Пен: 23,6 отсто
Жан-Лук Меланшон: 20,3 проценти
Ерик Земур: 7 проценти
Валери Пекресе: 4,8 проценти

Ifop-Fiducial

Емануел Макрон: 28,6 отсто
Марин Ле Пен: 24,4 отсто
Жан-Лук Меланшон: 20,2 отсто
Ерик Земур: 6,8 проценти
Валери Пекресе: 4,6 проценти

Opinionway

Емануел Макрон: 29 проценти
Марин Ле Пен: 24 проценти
Жан-Лук Меланшон: 20 проценти
Ерик Земур: 7 проценти
Валери Пекресе: 4,5 проценти

За потсетување, Марин Ле Пен загуби во 2017 година во вториот круг од Макрон.

Клучниот момент од кампањата за вториот изборен круг ќе биде на 20 април, кога ќе се одржи традиционалната телевизиска дебата на двајцата кандидати.

Во меѓувреме, левичарот Жан-Лук Меланшон вечерва порача: „Не смееме да ѝ дадеме ниту еден глас на мадам Ле Пен“.

ТОП ВЕСТИ

Возило излетало од патот кај тунелот на делницата Гевгелија – Неготино, сообраќајот во прекин

Возило излетало од патот кај  тунелот Т1 на делницата Гевгелија – Неготино, информацијата утрово ја потврди за  МИА, Ристе Самарџиев, портпарол на СВР Велес. –...

Предлогот на Рама за формирање ЗСО на Косово стигна до германската влада

Нацрт-предлогот за Статутот на Заедницата на српските општини на албанскиот премиер Еди Рама стигна до германската влада, потврдено е за „Косово онлајн“. Владата во Берлин,...

Чоколадно смути со овошје

                      Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао – мраз...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...