PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Тројца мртви во престрелка во Србија – застрелал пријателка и полицаец, а потоа се самоубил

Mar 29, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Русија е подготвена да ја разгледа средбата со Украина во други градови, на пример, во Белград, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, пренесува рускиот весник „Известија“.

Русија, рече тој, ќе биде подготвена да разгледа и други градови за преговори со Украина, вклучително и Белград.

„Местото за средба мора да биде прифатливо за двете екипи. Одржавме три рунди разговори лице в лице во Белорусија по што следеше пауза од технички причини, беше тешко директно да се сретнеме. Сега е постигнат договор за средбата во Истанбул, која одразува географска точка во која можностите на двете страни се совпаднаа.

Иако, повторувам, секако дека ќе бидеме подготвени да разгледаме и други локации, вклучително и Белград“, рече Лавров во обраќањето до српските медиуми.

Претходно денеска, портпаролот на претседателот на Руската Федерација, Дмитриј Песков, изјави дека преговорите меѓу руската и украинската делегација во Истанбул, најверојатно, ќе се одржат утре, 29 март.

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган, се договорија на 27 март следната средба на руската и украинската делегација да се одржи во Истанбул. Истиот ден шефот на руската делегација, Владимир Медински, најави дека четвртата рунда преговори ќе се одржи од 29 до 30 март.

Партиите веќе одржаа три средби лице в лице во Белорусија. По резултатите од третата фаза од преговорите, Медински истакна дека не е можно да се потпишат никакви документи. Меѓутоа, на една од средбите дипломатите се договориле за организација на хуманитарни коридори.

Преговорите меѓу страните во моментот продолжуваат преку видеоврска.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ