Тухел го објасни заминувањето на Лукаку: Може да се врати


Тренерот на Челзи, Томас Тухел проговори за заминувањето на Ромелу Лукаку, само една година откако беше платен 115 милиони евра.

На големо изненадување Челзи му дозволи на Лукаку да се врати во Интер на позајмица, а сега Тухел ја откри причината.

„Решивме заедно со сопствениците на клубот да го пуштиме да замине. Сакаше да си оди, имаше можност и ние го пуштивме. Сега го купивме Рахим Стерлинг, кој ни дава флексибилност и многу опции за нападот, дури и да не купиме нов напаѓач“, изјави Тухел.

Во договорот за позајмица не постои задолжителна откупна клаузула.

„Со оглед на тоа што е само на позајмица, секако дека постои шанса подоцна да го откупат. Ќе видиме што ќе се случи во текот на сезоната, но не е мое да размислувам за тоа. Јасно е дека постои голема можност да остане, но може и да се врати“, заклучи Тухел.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...