Тухел: Изедов многу чоколадо за да се смирам по поразот од Реал Мадрид

Кошаркарскиот клуб Реал Мадрид одлучи да отстрани двајца играчи од првиот тим поради нарушување на дисциплината. Нервозата поради лошите резултати, меѓу кои има и осум порази на последните десет натпревари, се вовлече во тимот, а поради нарушување на клупската дисциплина од тимот се отстранети Томас Ертел и Треј Томпкинс.

Конфликтите во тимот веројатно ќе го чинат Ертел продолжување на соработката, а блиску до заминување е и Треј Томпкинс. И на двајцата им истекуваа договорите на крајот од сезоната и Реал Мадрид е подготвен да ги ослободи. Дисциплината и недостигот на спортски дух на Ертел го чинеа разделба претходно и со Барселона.

Томпкинс пристигна во Реал во 2015 година и долго беше еден од најверните „војници“ на Пабло Ласо. Освои се што може да се освои, но очигледно постои заситеност и разделбата е неизбежна.

Сето ова доаѓа пред клучен период од сезоната. Реал од третото место се пласираше во плеј-офот во Евролигата и ќе игра против Макаби или Ефес.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...