Турција ја обвинува Грција дека поддржува терористи, Атина категорично ги отфрла обвинувањата на Анкара


Фото: Пиксабеј

Амбасадорот на Грција во Анкара, според грчките медиуми, бил повикан во Министерството за надворешни работи на Турција за да му биде изразено турското незадоволство за „поддршката на Грција на терористички организации“ и „протестот на ПКК во близина на амбасадата на Турција во Атина“, јави дописничката на МИА од Атина.

Портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому, говорејќи за телевизијата „Скај“, утрово истакна дека обвинувањата од Турција се „комплетно неточни и неосновани, а очигледно е дека Грција нема никаква врска со тоа“.

Дипломатски извори за грчките медиуми коментирале дека „целосно ги отфрлаат обвинувањата од Турција за наводното помагање на терористички организации во Грција, бидејќи се неосновани и невистинити“, а земјата целосно ги спроведува одлуките на Европската унија за борба против тероризмот.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...