Турската влада ќе препорача префрлање на случајот за Кашоги во Саудиска Арабија


Фото: Принт-скрин

Турската влада ќе му препорача на судот во Истанбул да го затвори досието и да и го предаде на Саудиска Арабија случајот со убиството на новинарот Џамал ​​Кашоги, изјави денеска турскиот министер за правда Бекир Боздаг.

Боздаг тоа го изјави еден ден откако обвинителот на судот во Истанбул побара досието да биде затворено и да и се даде на Саудиска Арабија, што било барање на таа држава.

Судискиот совет не донесе одлука, но беше најавено дека ќе побара мислење од Министерството за правда. Судењето е одложено за 7 април.

– Ќе дадеме позитивно мислење за префрлање на овој случај – рече министерот.

Пред судот во Истанбул од 2020 година се води судење во отсуство против 26 саудиски државјани обвинети за убиството на Кашоги.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...