„Њујорк пост“: Бајден не ја исклучува можноста за територијални отстапки од страна на Украина


Рускиот претседател, Владимир Путин, даде интервју за државната телевизија Русија 1. Во него тој ја оцени состојбата во енергетскиот сектор и зборуваше за причините за глобалната криза со храна.

Со потсмев кон САД и Европа

Путин рече дека по почетокот на специјалната операција во Украина, САД и Европа почнале да преземаат чекори што ја влошиле ситуацијата во прехранбениот сектор и производството на вештачки ѓубрива.

„Во САД, финансиските и економските власти не најдоа ништо подобро од тоа да тргнат по патот на вбризгување големи суми пари за поддршка на населението и поддршка на одделни бизниси и сектори во економијата“, рече тој.

„Ситуацијата ќе се влоши и цените на храната ќе поскапат“

Според него, сега има обид одговорноста за тоа што се случува на пазарот за храна да се префрли на Русија, а тоа е обид, за како што рече, префрлање од болна на здрава глава.

Путин додаде дека е убеден оти ситуацијата со светските ѓубрива ќе се влоши поради санкциите, а цените на храната ќе пораснат.

Извоз на житарки од Украина

Рускиот лидер изјавата дека Москва го спречува извозот на украински житарки ја нарече блеф и ја истакна подготвеноста да го зголеми извозот на пченица на 50 милиони тони. Тој го повика Киев да ги исчисти мините од територијата под негова контрола за безбеден извоз на житото и нагласи дека Русија нема да ја искористи таквата ситуација за да организира поморски напади.

„Гарантираме мирен премин без никакви проблеми. Тие мора да ги исчистат мините и да ги подигнат бродовите од дното на Црното Море што ги потонаа за да го отежнат влезот во пристаништата на југот на Украина“, рече Путин.

Тој исто така изјави дека има десетици странски бродови во украинските пристаништа, чии екипажи и натаму се држат како заложници. Путин уште еднаш ја изрази својата подготвеност да обезбеди мирен транспорт на жито и безбедно влегување на бродовите во Азовското и Црното Море.

„Веќе ја завршуваме работата за деминирање. Украинските војници таму поставија мини во три слоја. Работата се привршува, ќе ја создадеме потребната логистика“, рече тој. Путин додаде дека украинското жито може да се извезува и преку Дунав и Полска, а најевтиниот пат е преку Белорусија, но дека за тоа треба да се укинат санкциите.

Енергетска криза

Што се однесува до енергетската криза, рускиот претседател рече дека токму кусогледата енергетска политика на европските земји довела до актуелната криза.

„Банките престанаа да даваат кредити бидејќи се под притисок, осигурителните компании престанаа да обезбедуваат релевантни трансакции, престанаа да им даваат земјиште на локалните власти за да го прошират производството, ја намалија изградбата на специјализиран транспорт, вклучително и цевководи, сето тоа доведе до недоволно инвестирање во светскиот енергетски сектор, а како резултат на тоа има пораст на цените“, рече тој.

Путин додаде дека Европејците не ги послушале итните барања на Русија за одржување на долгорочни договори за снабдување со природен гас, што имало негативно влијание врз енергетскиот пазар.

ТОП ВЕСТИ

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...

ВИДЕО: Маж загина набоден од бик на традиционалниот фестивал во Валенсија

Еден човек им подлегнал на повредите откако бил набоден од бик за време на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите. Жртвата, која не е именувана,...